- Zakłady Kruppa a
właściwie Friedrich Krupp AG to niemiecki koncern stalowy założony w 1811 roku
przez Friedricha Kruppa. Siedziba
przedsiębiorstwa znajdowała się w Essen, w Niemczech. Przedsiębiorstwo
zajmowało się wydobyciem rudy żelaza, produkcją i obróbką stali, systemów
transportowych, elektroniki, maszyn przemysłowych oraz uzbrojenia i amunicji.
Friedrich Krupp - Od 1811
przedsiębiorstwo funkcjonowało jako odlewnia stali. W związku ze zmianami w
przemyśle zapoczątkowanymi przez rewolucję przemysłową, a w szczególności w
latach 1814-1825 kiedy wynaleziono parowóz i nowy środek transportu, kolej –
powstał ogromny popyt na wyroby stosowane w przemyśle kolejowym.
Alfred Krupp - W 1903 zakłady Kruppa
zostały przekształcone w spółkę akcyjną (Aktiengesselschaft – AG), a tuż przed
I wojną światową w koncern. W 1910 Krupp AG należał do czołówki
międzynarodowych monopoli zbrojeniowych – produkował różne typy uzbrojenia dla
ponad 50 państw z całego świata. W tym czasie do koncernu należało 17 wielkich
pieców hutniczych, 53 pieców martenowskich, 17 walcarek oraz kilkaset kopalń
węgla i rudy żelaza. W czasie I wojny światowej łączny zysk netto Krupp AG
wyniósł 432 mln marek a majątek koncernu zwiększył się w tym czasie
czterokrotnie.
- Po dojściu nazistów do władzy w 1933, Krupp AG do roku 1939 przekazał NSDAP ponad 12 mln marek – dzięki temu wsparciu właściciele koncernu zaczęli zajmować kluczowe stanowiska w instytucjach niemieckiej gospodarki, istotnej dla przemysłu stalowego W 1939 koncern kontrolował 170 przedsiębiorstw w Niemczech oraz 60 za granicą. W czasie II wojny światowej koncern Kruppa był jednym z największych producentów uzbrojenia dla armii niemieckiej (działa, samochody ciężarowe, czołgi oraz ciągniki artyleryjskie).
- W latach 1939-1945 koncern zatrudniał ponad 250 000 ludzi i wykorzystywał na dużą skalę pracę jeńców wojennych oraz robotników przymusowych. Wyjątkowo trudne warunki pracy spowodowały śmierć ponad 19 000 osób. Krupp AG uczestniczył w zawłaszczaniu przedsiębiorstw w krajach okupowanych. W 1944 całkowity majątek koncernu oszacowano na ponad 2 mld marek niemieckich. Do Krupp AG należało wtedy 110 wielkich przedsiębiorstw niemieckich, 41 za granicą – koncern kontrolował dodatkowo poprzez udziały 127 mniejszych firm oraz 25 za granicą. W 1945 oszacowano majątek koncernu na 1,3 mld marek – po odjęciu strat powstałych w wyniku alianckich bombardowań i demontażu części przedsiębiorstw należących do koncernu. Po wojnie, w czasie procesów norymberskich członkowie zarządu Krupp AG zostali osądzeni i skazani na kary więzienia za zbrodnie przeciwko ludzkości. Alfried Krupp, ostatni przed 1945 dyrektor Krupp AG, został skazany na 12 lat więzienia i przepadek mienia.
- W 1951 Alfred Krupp został zwolniony i w 1953 wrócił na poprzednie stanowisko, ponownie obejmując kierownictwo przedsiębiorstwem. W 1967 zmarł a przedsiębiorstwo w 1968 zostało przekształcona we Friedrich Krupp GmbH (Gesellschaft mit beschränkter Haftung – pol. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), a od 1992 funkcjonowało jako Friedrich Krupp AG Hoesch-Krupp (po połączeniu z firmą Hoesch AG). W 1999 doszło do połączenia Friedrich Krupp AG Hoesch-Krupp z największym konkurentem z branży stalowej, koncernem Thyssen AG. Powstał w ten sposób konglomerat ThyssenKrupp AG – jeden z największych światowych producentów stali i piąte co do wielkości przedsiębiorstwo na rynku niemieckim. ThyssenKrupp AG jest notowany na Frankfurckiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Źródła:
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen